OBISK UMETNICE IRENE AMERŠEK

Objavljeno: 9.10.2023 | Avtor: Gordana Kenda Kozinc

V četrtek, 5. 10., je petošolce na povabilo knjižničarke obiskala sevniška umetnica Irena Ameršek, ki se ljubiteljsko ukvarja s slikanjem in pisanjem zgodb za mladino. Učenci jo poznajo po izidu dveh knjig – basni: Zgodba o lisici in Živali pripovedujejo. V poučnih zgodbah, v katerih so v ospredju živali, izvemo marsikatero življenjsko resnico o naravi in ljudeh, zato so prijetne za branje tako mladini kot odraslemu bralcu.

Umetnica je učencem predstavila svojo življenjsko pot, zlasti slikarsko. Pokazala je slike, ki so nastale za prvo knjigo Zgodba o lisici. Spregovorila je o tem, kako je dobila navdih za čisto prvo sliko iz te knjige,  tj. sliko o lisici, ki je bila povod za prvo zgodbo. Ostale zgodbe so bile logično nadaljevanje prve. Povedala je, da najprej zgodbe napiše, potem jih večkrat prebere, šele nato jih ilustrira oz. naslika. Učencem je ob koncu prebrala zgodbo Kuža iz svoje zbirke basni Zgodba o lisici in jih razveselila s tem, da so si lahko za spomin izbrali eno izmed razglednic z motivom njenih slik. Učence je tako spodbudila za branje svojih knjig in obisk šolske knjižnice. Veselimo se izida njene tretje knjige, ki bo kmalu ugledala luč sveta. Tudi tam sta osrednji junakinji iz sveta živali. Pa naj ostane še nekaj časa skrivnost, kdo sta to.

Gordana Kenda Kozinc