USTVARJALNOST NE POZNA MEJA

Objavljeno: 19.02.2016 | Avtor: MArjeta Teraž

V četrtek, 11. 2. 2016, smo imeli učenci petega razreda OŠ Sava Kladnika Sevnica zanimiv, poučen in ustvarjalen tehniški dan.

Z delom smo pričeli v matični učilnici. Že prej smo se dogovorili, da bo vsak izdelal igračo iz blaga. Zapisali smo načrt dela in se nato z veseljem lotili izdelave. Najprej smo položili krojno polo na blago ter izrezali posamezne dele iz blaga. Nato smo se preizkusili v šivanju gumbov, ki so predstavljali oči. To nam je šlo kar dobro od rok. Po tej fazi dela smo odšli v tovarno Lisco, da bi pobliže spoznali, kako ta proces poteka v industriji.

Pričakala nas je prijazna gospa Klemenčič, ki nam je najprej predstavila veliko zanimivih podatkov o tovarni. Ali ste vedeli, da je Lisca tekstilno podjetje, ki je bilo ustanovljeno leta 1955? To pomeni, da so lansko leto praznovali zavidljivih šestdeset let obstoja. Izdelujejo žensko spodnje perilo, kopalke, pižame in bluze. V tovarni je zaposlenih okoli 250 delavcev, nekoč pa jih je bilo kar 2300. Sploh si nisem znala predstavljati, da na leto prodajo okoli tri milijone izdelkov, saj so njihovi izdelki kvalitetni in modni.

Ogledali smo si tudi proizvodnjo. Videli smo krojilnico, šivalnico in prostor za oblikovanje košaric. Zanimivo mi je bilo, da naramnice lahko s posebnimi stroji lepijo in ne več šivajo. Ogled smo zaključili v ogromnem skladišču materialov in gotovih izdelkov.

Vrnili smo se nazaj v šolo, kjer smo nadaljevali z izdelavo igrače. Pri šivanju nam je na pomoč priskočila tudi sošolčeva mamica. Kmalu smo se veselili prvih narejenih igrač.

Obisk v tovarni Lisca  je bil poučen in zanimiv.  Na tehniški dan pa me bo spominjala mala žabica, ki sem jo naredila čisto sama.

Hana Držanič, 5. b