Čokoladne lizike in skrivnost trapistov – zaključna ekskurzija tretješolcev

Objavljeno: 2.06.2017 | Avtor: Sergeja Seljak

V sredo, na zadnji majski dan, smo se tretješolci skupaj z učiteljicami odpeljali v Brestanico. Obiskali smo grad Rajhenburg, ki smo ga že večkrat občudovali skozi okno, ko smo se s starši vozili v smeri Krškega. Do mogočnih grajskih vrat smo prispeli okrog pol devetih in najprej pomalicali. Nato so smo se zbrali v atriju gradu, kjer so nas pozdravili voditelji kulturnega dne. Razdelili smo se v tri skupine; torej vsak oddelek je sestavljal eno skupino. Za nas so organizirali tri delavnice oziroma postaje; ogled razstave in predstavitev gradu, peka zeliščnega kruhka in izdelava čokoladne lizike. Gospa Željka nam je razkazala grad in nam povedala, kdaj in kako so v grajskih prostorih živeli menihi trapisti. Razkazala nam je njihove male sobice, kuhinjo in pripomočke, ki so jih uporabljali. Povabila nas je tudi v dve zanimivi kapeli; v gotski smo preizkusili akustiko in ji zapeli pesem. Gospa Zinka nas je pričakala v dvorani, ki je dišala po zeliščih. Najprej smo ugibali, katera zelišča je pripravila, nato pa oblikovali kruhke, v katere smo zamesili prej prepoznana zelišča. Odpravili smo se tudi v grajski zeliščni vrt, kjer smo se pogovarjali o uporabi različnih zdravilnih zelišč. Najbolj sladka je bila čokoladna delavnica, v kateri smo sami oblikovali čokolado v lizike. Na velik zobotrebec smo iz vrečke stiskali stopljeno čokolado in spretno oblikovali lizike različnih velikosti in oblik. Prijazna gospa nam je pomagala in nato lizike odnesla v velik hladilnik. Ko smo končali vse tri delavnice, smo si privoščili osvežilen sladoled in si ogledali trgovino s spominki.  Preden smo zapustili grad, smo se še enkrat ustavili v čokoladnici, kjer smo se posladkali z lizikami, ki smo jih izdelali sami. Vsak je eno liziko odnesel domov, da smo lahko svoje mojstrovine pokazali še domačim. Ob 13. uri smo se polni vtisov vrnili v Sevnico. Izjemno veseli smo, da smo skupaj preživeli tako lepo in poučno dopoldne.

Navdušeni tretješolci